Yrityskauppablogi: Milloin on oikea aika myydä yritys?
Yrityksen myyminen on yksi yrittäjän uran suurimmista päätöksistä. Harvoin tulee vastaan hetkeä, jolloin kaikki olosuhteet olisivat täydellisesti kohdallaan. Monesti päätöstä sävyttävät jaksaminen, ikääntyminen, perhetilanne, toimialan tulevaisuus ja kysymys siitä, milloin yrityksestä saisi parhaan hinnan. Yksi asia on kuitenkin varma: täydellistä hetkeä ei ole, mutta huonoja hetkiä on. Milloin sitten on oikea aika myydä yritys?
Jaksamisen näkökulma nousee usein ensimmäiseksi esiin.
Moni pohtii, pitäisikö myydä silloin, kun oma jaksaminen ei enää riitä, vai olisiko viisaampaa myydä silloin, kun terveys ja tekemisen palo ovat vielä vahvasti läsnä. Totuus on, että heikentynyt jaksaminen tai terveydelliset haasteet heijastuvat helposti yrityksen tulokseen ja sitä kautta sen arvoon. Ulkopuolinen ostaja voi tulkita tilanteen niin, että myynti on pakon sanelema, mikä heikentää myyjän neuvotteluasemaa. Toisaalta kukaan ei voi ennustaa tulevaa eikä tiedä, missä kunnossa huomenna on. Siksi jaksamiseen perustuva ajoitus on aina arpapeliä.
Perheyrityksissä ajoituksen haasteet näkyvät omalla tavallaan.
Päätöstä jatkajasta ryhdytään usein miettimään vasta siinä vaiheessa, kun omistaja on jo yli 70-vuotias. Tässä vaiheessa lapset ovat usein keski-ikäisiä ja rakentaneet uransa kokonaan muualle. Silloin yrittäjä saattaa ihmetellä, miksi kukaan lapsista ei halua jatkaa yritystä. Jos sukupolvenvaihdos olisi tehty kaksikymmentä vuotta aiemmin, tilanne voisi olla täysin toinen. Silloin nuoret olisivat olleet elämäntilanteessa, jossa valinnat ovat vielä avoimia ja yrittäjyys voi tuntua houkuttelevalta.
Toimialan syklit tuovat päätökseen oman kerroksensa.
On aloja, joissa tietyt ajanjaksot nostavat yritysten arvoja poikkeuksellisen korkeiksi. Tilitoimistot ovat hyvä esimerkki: niistä on viime vuosina maksettu hyviä hintoja ja kiinnostus on ollut kovaa. Mutta kuinka kauan tällainen kehitys jatkuu? Milloin kannattaa tarttua tilaisuuteen ja milloin odottaa? Yrittäjän on mietittävä, mitä itse haluaa. Ulkoiset paineet, markkinoiden kuohunta ja muiden päätökset voivat helposti vaikuttaa siihen, että tekee ratkaisuja vääristä syistä. Oman äänen kuuntelu on tärkeintä.
Omat kokemukseni yrityskaupoista ovat osoittaneet, että oikea aika voi tulla vastaan monessa muodossa.
Vuonna 2002 ajoitus oli kohdallaan. Toimialajärjestely oli käynnissä ja omistajien kesken oli erilaiset näkemykset yrityksen suunnasta. Kun ostaja löytyi ja kauppa saatiin maaliin, ratkaisu tuntui oikealta. Isäni pääsi eläkkeelle ja minä siirryin töihin Kultajouselle. Vuonna 2017 olin jälleen yrittäjänä, mutta huomasin alkuvuoden budjetista pelkkää punaista. Toimialan muutokset olivat menneet ohitseni. Muotikoru hallitsi markkinoita, digimarkkinointi oli keskiössä ja oma osaamiseni ei enää riittänyt. Tilanne oli täysin erilainen kuin aiemmin, mutta silti löytyi ostaja, ja omaisuudesta saatiin melkein substanssiarvo. Sekin oli oikea hetki, omalla tavallaan.
Erityisen vahvasti mieleeni on jäänyt kohtaaminen iäkkään yrittäjän kanssa, joka piti pientä ravintolaa lomakeskuksessa. Liiketoiminta oli hiljentynyt, eivätkä asiakkaat enää löytäneet paikalle. Yrittäjän ryhti oli kumara ja väsymys paistoi kauas, mutta joka päivä hän siisti pihansa, aivan kuin odottaen entisiä hyviä aikoja palaavaksi. Ehdotin hänelle yrityksen myyntiä, sillä sijainti oli hyvä ja ostaja olisi varmasti löytynyt. Kun kerroin, että myymällä hän voisi saada merkittävästi rahaa, hän vastasi, että rahaa oli jo ennestään enemmän kuin ehtisi kuluttaa. Hän ei halunnut myydä. Hän halusi odottaa kesää ja päästä taas haravoimaan pihamaaansa. Se hetki muistutti minua siitä, että yritys on monelle elämänmuoto eikä kaikkea voi mitata rahalla.
Lopulta oikea aika myydä yritys on aina henkilökohtainen.
Jollekin oikea hetki on silloin, kun hinnasta saa eniten. Toiselle silloin, kun jatkaja olisi valmis. Kolmannelle se on hetki, jolloin oikea ostaja ilmaantuu. Yhtä ainoaa oikeaa vastausta ei ole, mutta yksi neuvo pätee lähes kaikkiin tilanteisiin: myy silloin, kun voit vielä valita, älä silloin, kun sinun on pakko.
Yrityskauppablogin kirjoittajana:
Aki Keisu
Authorized Business Broker (ABB), eMBA
Tel 010 2864 019
Cell 050 576 1995
[email protected]







